Kanada Vizesi

Kanada’da 6 aylık veya daha kısa süreli eğitim programlarına katılmak için öğrenci ziyaretçi vizesine ihtiyaç vardır.6 aydan daha uzun bir süre eğitim görecekseniz veya kısa süreli programınızın bitiminde farklı bir programa devam edecekseniz öğrenci vizesine başvurmanız gerekmektedir. Öğrenciler Kanada vizesinin 4-6 hafta sürebileceğini bilerek vize başvurularını önceden yapmalıdırlar. Kanada vizesi için en önemli koşul vize görevlisinin aşağıdaki konularda ikna olmasıdır:


• Kişinin geri dönüş niyetinde olup , Kanada’da kalma amacı taşımaması , 
• Sabıka kaydının bulunmaması ,
• Kanada’da kaldığı süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabilecek gelir seviyesine sahip olması,
• Gerekli yasal izin verilmedikçe Kanada’da çalışma niyeti taşımaması ,
• 18 yaşından küçük başvurularda velilerin noter tastikli izin kağıdı ve Kanada’da velayet edecek kişinin yazılı onayı gereklidir.

Kanada’ya varışınızda Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (CIC) görevlileri öğrenci vize kalış şartlarınızı içeren bir pulu pasaportunuza yapıştıracaktır. Bu pulda ;
• Hangi tarihe kadar Kanada’da kalacağınız,
• Nerede öğrenim göreceğiniz,
• Ve hangi seviyede eğitim alacağınız belirtilecektir.

Vize Ücretleri:

Kısa dönem öğrenci (turistik vize): 75 CAD (çok girişli) :150 CAD

Uzun dönem öğrenci vizesi: 125 CAD

Vizeye Kendisi Gitmesi Gerekir mi?

HAYIR – Ankara’da bulunan Kanada Büyükelçiliği’ne postayla müracat edilebilir.

Uzun Dönem Vize Koşulları

6 ay veya daha kısa süreli bir eğitim programına katılmak için Kanada’ya ziyaretçi vizesi ile gitmiş iseniz vizeniz Kanada’da ayrılmadan ve bir Kanada Büyükelçiliğine veya Konsolosluğuna başvurmadan kesinlikle uzatılamaz veya eğitim görülen bir alandan diğerine geçilemez. Öğrenci vizesinin süresi Kanada’da uzatılabilir , vize kalış şartları değiştirilebilir veya eğitim görülen bir alandan diğerine geçiş yapılabilir. Ancak vize sürenizin bitiminden veya vize kalış şartlarınızın değişikliğinden en az 1 ay önce başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Çalışma İzni Var mı?

Kanada’Daki egitim programiniz 24 hafta ve üzerinde olan  öğrencilerin kampüs içinde izine gerek olmaksızın çalışma hakkı bulunmaktadır. Ayrica öğrencilere mezuniyetlerinden sonra eğitimini almış oldukları konuyla ilgili olarak 1 yıl süreyle çalışma hakkı verilmiştir (çalışma izni gereklidir). Bunun dışında tüm öğrenciler aşağıdaki şartlarda izin almak kaydıyla çalışabilirler:
• Tamamiyle elinizde olmayan sebeplerden dolayı masraflarınızı karşılayamayacak bir duruma geldiyseniz ,
• Çalışmanız eğitimizin tamamlanması için vazgeçilmez bir unsur ise.
Kanada’da çalışmak izne bağlıdır ve izinsiz çalışmak Kanada’dan sınır dışı edilmenize yol açar. Çalışma izni almak sırasıyla aşağıdaki aşamalarda gerçekleşir.
• İşverenin işi teklif etmesi ,
• Kanada İnsan Kaynakları Bakanlığına (Human Resources Development Canada- HRDC ) başvurulması (bazı istisnalar dışında) ve HRDC’nin sözkonusu iş , çalışacak kişinin işe uygunluğu ve Kanada ekonomisine katkısı konularında olumlu fikir beyan etmesi ,
• Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosuna (CIC)’ye çalışma izni için başvurulması.

Gerekli Evraklar (Pdf Dosyası gelecek)

Orijinal olmayan tüm evraklarınız, İngilizce tercüme edilmiş ve noterden tasdikli olmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir