MASTER – MBA

MASTER – MBA

Her geçen zaman daha da globalleşmekte olan dünyada rekabetin artmasıyla birlikte kariyerinde farklılık yaratmak isteyen üniversite mezunları ya da çalışanlar Master ve MBA (Master of Business Administration) yapmaya yönelmektedirler.

Bu programa lisans eğitimini tamamlamış öğrenciler veya yönetim kademesinde olmayı hedefleyen çalışanlar başvuru yapabilirler. Üniversiteler ya da Kolejler MBA için yüksek bir akademik başarı, İngilizce seviyesini gösteren IELTS-TOEFL gibi sınav sonuçlarını, iş deneyimleri ve referansları, bazı üniversiteler de bunlara ek olarak GMAT (Graduate Management Admission Test ) notunu gerekli bulurlar. Bu gereklilikler sağlandıktan sonra çeşitli işletme dallarında yüksek lisansınızı tamamlayabilirsiniz. Örneğin; pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, genel işletme ve insan kaynakları gibi programları tercih edebilirsiniz.

Master-MBA yapabilmek için kabul koşulları şöyledir;

-%75 başarı göstermiş lisans diploması, diğer deyişle; not ortalamanız 4 üzerinden en az 2,5 olmalıdır.

-2 adet akademik referans

-TOEFL IBT en az 80, TOEFL en az 550 veya IELTS en az 6,0

-GMAT testi sonucu (Bazı üniversiteler için sadece TOEFL belgeleri yeterli olabilir.)

-Niyet mektubu veya araştırma yapacak öğrenciler için araştırma önerisi hazırlanmalıdır.

*MBA’de Masterdan farklı olarak 2 yıllık iş tecrübesi istenebilir.

Master-MBA süreleri her ülke için farklılık gösterir. Bu süre İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda için 1-1,5 yıl iken Amerika ve Kanada’da program süresi 2 yıldır.

İş hayatındaki zaman probleminden dolayı her geçen gün eğitim için yeni alternatifler ortaya çıkmaktadır. Örneğin MBA yapmak isteyen fakat iş hayatındaki yoğunluktan şikâyet eden çalışanlar için internet üzerinden eğitim alabilme şansları vardır. Fakat bu programlar henüz Türkiye’de YÖK tarafından denkliği sağlanamamıştır.

Master ve MBA eğitiminin yıllık eğitim maliyetleri ülkelere göre şöyledir;

– İngiltere yıllık 10.000-25.000 Sterlin

– Amerika yıllık 10.000-60.000 Dolar

– Kanada yıllık 15.000-30.000 Kanada Doları olarak değişmektedir.