flag, america, american-42149.jpg

AMERİKA VİZESİ

AMERİKA VİZESİ

Amerika öğrenci vizesinde 2 kategori bulunur (F ve M vizeleri). M vizesi mesleki eğitim almak üzere Amerika’ya gidecek olan kişilere verilir. F vizesi ise Amerika’daki bir üniversitede, dil okulunda, kolejlerde veya akademik kurumlarda eğitim alacak kişilere verilir. F1 öğrenci vizesi alabilmeniz için; haftada en az 18 saat ders almanız zorunludur. Haftada 18 saatin altında ders alacağınız bir programa turist vizesi ile de gidebilirsiniz ancak süresi en fazla 12 hafta olmalıdır.

Başvurduğunuz okulun size Amerika Hükümetinden onaylı I-20 A-B/ ID formunu göndermesi gerekir. Okulun bu formu verebilmesi için Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu ( U.S. Citizenship and Immigration Services – USCIS) tarafından onaylanmış olması koşulu aranır. F ve M öğrenci vizeleri öğrenci ve değişim ziyaretçi bilgi sistemine (SEVIS) kayıtlı olmayan öğrencilere verilmez. Öğrencilerin kişisel bilgilerinin SEVIS sistemine kayıt ettirilmesi Amerikan eğitim enstitüsünün sorumluluğudur. Yasal hükümler uyarınca göçmen olmayan F, M öğrenci vizesi olan kişiler I-20 formunda belirtilen programa başlama tarihinden itibaren en fazla 30 gün önce Amerika’ya giriş yapabilirler. 30 günden daha uzun bir süre öncesinde giriş yapmak isteyen kişilerin visitor (turistik) vize alması gereklidir.

Amerika’ya vardığınızda size Amerika’ya giriş numaranızı içeren I-94 formu (Arrival-Departure Record) verilecektir. Görevli giriş numaranızı I-20 A-B/ ID formuna yazacak ve bu formun A-B sayfaları kayıt olduğunuz okula gönderilecektir. I-20 formunun üçüncü ve dördüncü sayfaları ise sizde kalacaktır. Bu doküman Amerika’da F-1 vizesi ile kalmanıza izin verildiğini kanıtlayan bir belgedir. I-94 formu ise Amerika’ya yasal olarak giriş yaptığınızı kanıtlar.

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir