YURTDIŞINDA LİSE

YURTDIŞINDA LİSE EĞİTİMİ

Yurt dışı lise programları çocuğunuz için unutulmayacak ve onun tüm hayatını değiştirecek bir deneyimdir. Kendisine olan güvenin gelişmesinin yanında, yaşadığı dünyaya ve farklı kültürlere bakış açısı da değişecektir.

Uluslararası lise programları sayesinde çocuğunuz bir dünya vatandaşı olacaktır. Yurt dışında lise eğitimini tamamladıktan sonra istediği ülkede üniversite eğitimi alması kolaylaşacaktır. İngilizceyi ana dili gibi kullanmasının yanı sıra İspanyolca, Fransızca, Almanca gibi dilleri de öğrenebilirler.

Karar Verirken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Yurt dışında lise okumak için öğrencinin not ortalaması göz önünde bulundurulacaktır ancak ondan daha önemli olan nokta ailenin bütçesinin yeterliliği durumudur. Eğer garanti edemeyeceğiniz bir bütçeniz var ise maddi nedenlerden dolayı çocuğunuzun okuldan alınabileceğini ve bu durumun onun psikolojisinde büyük hasarlar oluşturabileceğini hesaba katmanızı tavsiye ederiz.  Bütçe ve başarı derecesi kadar öğrencinin yabancı dil düzeyi, farklı kültürlere ve başka insanların kurallarına uyum sağlayabilecek ve ayaklarının üstünde durabilecek güce ve karaktere sahip olması da oldukça önemli unsurlardır.

Ve son olarak; öğrencinin liseyi yurt dışında okuması konusunda aile bireyleri hemfikir olmalıdır. Böyle bir konuda ailede fikir farklılıklarının olması öğrencinin geleceğinin önüne geçebilecek duygusal kararlar vermesine neden olabilmektedir.

Yurtdışında Lise Eğitimi İçin İngilizce Yeterliliği

Liseyi okuyacağınız ülkenin dilini yeterince bilmiyorsanız; yabancı dil hazırlık eğitimi veren bir okul seçebilir veya lisenizin istediği yeterliliğe ulaştıracak bir dil okulunu tercih edebilirsiniz. Dil bilginizin yeterliliğini öğrenmek için okulunuzun sizden istediği dil sınavından beklenen dereceye ulaşmış olmanız gerekmektedir. Lise ve üniversitelerle anlaşmalı olan bazı dil okulları öğrencinin bu sınavlara girmeden liseye geçiş yapmasını sağlayacak okulun onayladığı akademik derecedeki dil eğitimini vermektedir.

Ülke Üniversite Sistemlerine Göre Lise Tercihi

Lise eğitiminin yurtdışında alınması kararının öncesinde veya hemen sonrasında bir eğitim planı yapılması gerekmektedir; çünkü hangi ülkede, hangi lisede eğitim görüleceği bu kararlara bağlıdır. Üniversite eğitimi almak istediğiniz ülkenin kabul edeceği lise eğitimini görmeniz hedeflerinizin devamlılığı açısından önemlidir.

Ne Zaman Okula Başvurulmalıdır?

Yurt dışında lise eğitimi görmek için danışmanlık hizmeti almak isteyen bir öğrencinin öğretim dönemi başlamadan 4-5 ay öncesinde danışmanlarıyla tanışıp lise başvuru işlemlerine başlanması gerekir.

İNGİLTERE’DE LİSE EĞİTİMİ

İngiltere, İngilizcenin ana vatanı olması sebebiyle ve de ülkemize çok yakın olduğu için çok tercih edilmektedir.

Liseler gündüzlü ve yatılı eğitim vermekte; karışık, kız veya erkek okulları olarak ayrılmaktadırlar. Özel liseler küçük sınıflarda, geniş müfredatla ve yüksek kalitede eğitim sunmaktadır.

KANADA’DA LİSE EĞİTİMİ

Çok kültürlü yapıya sahip olan Kanada’da lise eğitimi özel ve devlet liseleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Öğrenciler, İngilizcelerinin yeterli olmaması durumunda lisenin hazırlık okulunda eğitim alabilmektedirler. Liseler karma olup her ülkeden yabancı öğrenci kabul etmekte, ayrıca gündüzlü ve yatılı olmak üzere her yıl 3 dönem eğitim vermektedir.

AMERİKA’DA LİSE EĞİTİMİ

Amerika’da liseler Devlet liseleri ve Özel Liseler diye ikiye ayrılmaktadır.

Öğrenciler, ABD hükümetinin onay verdiği resmi kurumların sponsorluğunda 10 ay süreyle bir Amerikan devlet lisesinde ücretsiz eğitim almaktadırlar.

Özel liseler ise öğrencinin Amerika’nın en iyi liselerinde eğitim almasını ve bu eğitim sonrasında Amerika’nın en iyi üniversitelerinde eğitim almasını sağlar. Özel liselerde okuyan yabancı öğrenciler, Türkiye’deki eğitimini yarıda bırakarak Amerika’da eğitimine devam edebilirler. Eğer öğrencinin İngilizcesi yeterli değilse lisenin hazırlık sınıfında İngilizce eğitim alabilir. Amerika’ya lise eğitimi için giden bir öğrenci kendi yaşıtı olan pek çok Amerikalı öğrenciyle aynı sınıfta okuyacaktır.

AVUSTRALYA’DA LİSE EĞİTİMİ

Avustralya eğitim sistemi iyi olan ülkelerden biridir. Liselerin hepsi devlet destekli ve çoğunlukla kız-erkek karışık okullardır. En son teknoloji ve eğitim metotları kullanılmaktadır. Avustralya’da liseler iki öğretim yılından oluşmaktadır.